Yaban Patkara 2019

Etiketler: , ,

Toprağımızdaki üzümlerin çok kıymetli olduğunu ve bu topraklardaki şarapçılık tarihinin çok kadim olduğunu her fırsatta dile getiririm. İnsan geriye dönüp tarihe baktığında bulunduğumuz konum çok üzücü ve heves kırıcı olabiliyor. Bu belki, bu ülkede her konuda böyle. Bir kadir kıymet bilmezlik hakim kültürümüze. Bu yüzden @yaban.kolektif gibi girişimler beni her zaman heyecanlandırmıştır.

Sevgili Levon Bağış (@levonbagis) ve Umay Çeviker (@umayceviker) tam da bu toprakların üzümlerinin tam potansiyelini ortaya çıkarmak amacıyla yaratıyorlar bu projeyi. Hedef bu toprakların kadim üzümlerinin ekili bulunduğu en değerli ve yaşlı bağları keşfetmek ve yine en kadim yöntemlerle bu üzümlere şişelerde hakettiği hayatı sunmak ve bunu biz şarapseverlerle paylaşmak. Bu projeden haberdar olduğum an ulaştığım ve en merak ettiğim üzümlerden biri ile yapılan Yaban Patkara’yı anlatmak istiyorum şimdi.

Toros Dağları eteklerinde 1150 rakımda keşfettikleri bol çakıllı, kireçli ve kuvars topraklarda bulunan 40 yaşındaki bağlardan temin ediyorlar bu üzümü.

Renk koyu parlak yakut.

Burunda topraksı bukeler daha kadehe doldurduğunuz anda burnunuza doluyor. Topraksı bukelerin ardından çok hafif mentol eşliğinde karabiber ve baharat çağrışımları. Bütün bu tınılar arkadan gelen yaban mersini, siyah orman meyveleri ve belki hafif tarçın bukelerine karışıyor. Hatta bir miktar karanfil. Böyle mineralitesi yüksek şaraplarda bütün aromaları tanımlamaya çalışmak belki abesle iştigal. Çünkü gerçekten çok kompleks oluyorlar.

Damakta ilk anda iyotsu aroması ciddi anlamda dikkat çekiyor. Topraksı ekşiliği mest ediyor. Gerçekten çok özel bir şarap. Mineralitesi çok yüksek ve kompleks. İyotsu dokunuşlara tarçın, çeşni çağrışımları – sanki bir aktardaymışsınız gibi – çok yumuşak yuvarlak bir şekilde damağınızı sarıyor. Klasik bir volkanik toprak profili. Kara orman meyveleri finaliyle üst düze dengeli. Sanırım ulaşılmak istenen amaca fazlasıyla ulaşılmış, anlatılmak istenen anlatılmış.

Bu projenin gerçekten çok değerli olduğunu ve çok daha fazlasını vaat ettiğini düşünüyorum.

Bir Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir